4 İmplant ile Sabit Protez Diş Yapımı

Hiç Diş Olmayan Ağızlarda 4 İmplant ile Sabit Protez Yapımı

Eğer hastanın kemik yapısı uyumlu ve yeterli ise normal olarak 8 implantla sabit diş yapılabilmektedir. Bunun yanında implant sayısının ne kadar olacağı kesin bir şekilde panaromik röntgenler ve bilgisayarlı tomografi denilen CT ile anlaşılabilir. All-on-4 sistemi, implant yaptırmak isteyen hastalara tedavi seçeneği sunmak için 1990'lı yıllarda geliştirildi. Bu sistem, üst çenenin tedavisinde uzun implantların implante edilmesinde, böylece kemik greftlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmada özellikle yararlıdır. Amaç, bir günde sabit bir implant protezi oluşturmaktır.

Yapılan incelemeler ve tetkiklerin ardından kişinin çene kemiğine yerleştirilecek implant sayısı belirlenir bazen istenilen miktarda implantın yerleştirilemeyeceğine karar verilebilmektedir. Bu aşamada hastaya 2 veya 4 implantla hareketli protez yapılabilir.

Bu tedavinin yanında belli açılara yerleştirilmiş implantlarla sabit diş de yapılabilir. İmplant üzeri sabit diş yapımı, All On 4 yani dört implantla sabit protez şeklinde adlandırılır. Günümüz teknolojisi ile 4 implantın üzerine on iki kadar sabit diş yapılabilmektedir.

dort implant ile sabit protez yapımı

Hangi vakalar All On 4(Dört İmplant ile Sabit Protez) için uygundur?

  • Kemik miktarı oldukça azalmış olan kişilerde
  • Dişlere baskı yapan ve dişe yük binmesine sebep olan diş sıkma gibi alışkanlıkları olan hastalarda
  • Eğer kişide implant uygulamasını engelleyecek herhangi bir problem yoksa
  • Kişinin çok sayıda implantı istemediği ve daha az sayıda implant ile tedavi yapılmasını arzu ettiği durumlarda

All On 4 implant uygulaması oldukça ayrıntılı ve teknolojik olarak da gelişmiş yöntemleri gerektirmektedir. Cerrahi safhaya geçilmeden önce birçok aşama bilgisayar tekniği ile gerçekleştirilmektedir.

Tenolojik gelişmeler ışığında günümüzde implant ile diş tedavisinin oldukça ilerlediğini söyleyebiliriz. Az sayıda implant yerleştirilerek sabit dişler yapılabilmektedir.

All-on-4 sisteminde, üst veya alt çeneye 4 implant yerleştirilir. Kemik yapısının kullanımını maksimize etmek için posterior implantlar geriye eğiktir. İmplant yerleştirildiğinde aynı zamanda bir protez yerleştirilmesine izin vermek için kullanılır. Bu yaklaşım, üst veya alt çenede komple protez kullanan hastalar için önemlidir. Hastaya aynı randevuda kemik grefti olmaksızın 4 implant ve protezleri yapılır ve klinikten sabit diş ile ayrılması mümkün olabilir.

all-on-four-implant

Geleneksel yaklaşımda üst ekstremiteyi düzeltmek için çoğunlukla bir kemik greftine ihtiyaç vardır. İmplant yerleştirmeden önce 4-6 aylık bir iyileşme periyodu gereklidir. Protez ancak 4-6 ay sonra yapılabilir. Bu iyileşme döneminde, hastalar genellikle ayar gerektiren bir geçici protezi takarlar.

İmplant Operasyonundan Sonra İmplantların Bakımı ve Temizliği

Yeterli ve ideal ağız bakımı sağlandığı takdirde implantlar ağızda ömür boyu ağızda kalabilen maddelerdir. Bu ideal bakımdan anlaşılan, rutin diş hekimi kontrolü, günlük diş fırçalama, diş ipi veya arayüz fırçası gibi yardımcı materyaller, hek,imin önereceği ağız gargaraları gibi yardımcı ekipmanların kullanılması şeklindedidir.

İmplant üzerine yerleştirilen implant üstü protezlerin ise belli bir ömrü vardır. Bu ömür 6- 7 sene arası değişir. Bu sürenin sonunda çene kemiği içindeki implanta hiç dokunmadan sadece implant üzerindeki protez kısmı değiştirilerek protezler yenilenir. Tıpkı doğal dişlerin üzerine yapılan protetik tedavilerde olduğu gibi implantların üzerine yapılan protez tedavilerinde de hastanın doğal dişlerine olduğu gibi özenli bakım yapılması gerekmektedir.

İmplant tedavisinin hastalara sağladığı en büyük fayda doğal dişlere zarar vermeden ağızdaki boşlukların kapatılmasının sağlanmasıdır. Buna bağlı olarak, hiç dişi kalmamış hastalarda bile dental bir implant uygulanarak sabit protez kullanmak mümkün olmaktadır.

Kişiler çeşitli sebeplerden dolayı dişlerini kaybedebilirler. Her ne sebepten olursa olsun kaybedilen dişlerin yerine yenisini koymak oldukça önemlidir. Kaybedilen dişlerin yerine konması öncelikli olarak ağız sağlığı için önem arz etmektedir. Bu sayede ileride ortaya çıkabilecek önemli sorunları önlemek mümkündür. Çoğu kişi kaybettikleri dişlerinin yerine yenisini koymak istemelerinin nedenini estetik kaygılardan dolayı olduğunu belirtse de, asıl önemli olan fonksiyonel olarak eksiksiz bir ağız sağlığına sahip olmak isteğidir.

Ağızdaki dişler çiğneme esnasında uygulana çeşitli basınçlar sonucunda birbirlerine destek olurlar. Bu destek, yemek yemeden tutun da sert cisimleri ısırma, diş gıcırdatma gibi durumlarda da kendisini gösterir. Bir dişimiz eksildiğinde yanındaki dişler zamanla yerlerinden hareket ederek eksik olan dişin yerine doğru hareket etmeye başlarlar. Bu durum özellikle arka dişlerde daha rahat kendisini gösterse de konum ihtiva etmeden tüm dişlerde bu durum söz konusudur. Alt ve üst dişler çiğneme fonksiyonunu gerçekleştirebilmek için birbirlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Dişlerden biri eksildiğinde de karşıt çenedeki aynı bölgedeki diş eksik dişin yerine doğru uzamaya başlar.

İmplant operasyonundan sonra implantların bakımı ve temizliği uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için oldukça önemlidir. Diş hekimi hastanın ağzına göre özel olan şartları tespit ederek hastaya en ideal bakımı yapabilmesi konusunda bilgilendirme yapar. İmplantlar ağız yapımızın bir parçası olduğundan bakımları da kendi dişlerimize yaptığımız bakımdan çok farklı değildir. Temizlik yöntemleri ile ilgili diş hekimi bilgilendirme yapmaktadır. İmplantların ağız içerisindeki yabancı cisimler olduğunu düşünür isek, bakımlarına özen göstermemiz gerekir. Bu tedavinin başarı oranının artması kesinlikle, operasyon sonrasındaki süreçte ağız bakımını düzenli ve özenle yapmaktan geçmektedir.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir