Diş Çekimi Sonrası İmplant

Diş implantı uygulamaları son zamanlarda teknolojideki gelişmelerle beraber çok farklı boyutlara ulaşmıştır. Eskiden diş çekilirdi, çekilen dişin yerinde tekrar kemik çıkması için beklenirdi. O kemin üzerine implant uygulanırdır. Nitekim genel uygulama hala bu şekildedir. Fakat yeni yapılan araştırmalarla immediate implant uygulamasına başlanmıştır.

Eğer ki operasyon alanında herhangi bir enfeksiyon yoksa, diş kaybı herhangi bir darbeden, kazadan, diş eti problemlerinden dolayı alanın güzelce temizlenmesinden sonra implant aynı seansta yerine yerleştirilir. Kemik tozları ile implantın çevresi desteklenebilir. Bu uygulamadan sonra aynı seansta dişlerin hemen yapıldığı durumlarda söz konusudur. Ön bölgede kaybedilen bir diş söz konusu olduğunda implant yerleştirilir, üzerine geçici bir protez yapılabilmektedir.

Tamamen diş kayıplarında ise; kemik müsait ise yani çene kemiğinde yeterli genişlik ve alan söz konusu ise aynı seansta yeterli implant sayısına ulaşıldığı anda çene basıncını yeterli uygunluğa getirip geçici protezler yapılmaktadır.

Eskiden olduğu gibi dişlerin çekilip aylarca beklendiği durumlardan ziyade artık yavaş yavaş işlemler immediate implant denilen yapıya kaymaktadır. Bunun da sınırları çok belirlidir. Belirli sınırların içerisinde implant immediate implant olarak uygulanabilir. Eğer verilen ana kriterlerin dışına en ufak derecede çıkma söz konusu ise klasik yöntem olan bekleyerek implantın kemikle kaynaşması beklenmeli ve üzerine protez ondan sonra yerleştirilmedir. Bunu yaparken de sınırları bilinerek hareket edilmesi gerekmektedir.

İmplant tedavilerinin uzun sürdüğünü aylarca beklemek gerektiğini birçoğumuz bilmekteyiz. Ama yeni bir teknoloji sayesinde tedavi süreleri oldukça kısaltılmıştır. Suyu seven yüzeyli hidrofilik implantlar sayesinde iyileşme süresi çok hızlı olduğundan, kemiğin yeterli seviyede olduğu hastalarda operasyon sonrası hemen köprülerin yapılması, kemik yapısında gevşeklik olan yapılarda 4 hafta bekledikten sonra üzerine dişlerin takılması dolayısı ile maksimum 6 haftalık süre içersinde tedavilerin sonuçlanması mümkündür. 

Hidrofilik yüzeyli implantlar sayesinde kavuşulan teknolojik gelişme ile uzun süren tedavilerin yerini en fazla 6 hafta sonucunda tedavinin tamamlanması yerini almıştır.

Hızlı implant tedavisi teknikleri ile tamamen dişsiz çene üzerine yerleştirilecek implantlar üzerine geçici sabit protezler yapabilmek mümkündür. Bu geçici dişler implantlara sıkıca vidalanabilir ve aynı gün geçici protezler yapılabilir.

Aynı gün implant üstü geçici sabit protez dişlere kavuşabilmek için dişsiz bir çene olmalıdır. Eğer varsa diş eti hastalıkları ve kistler önceden tedavi edilmiş olmalıdır. Gerekli durumlarda kemik grefti uygulanabilir.

Hızlı implant tedavisinde üst çeneye 6-8, alt çeneye 4-6 adet implant yerleştirilir. İmplantların iyileşme ve çene kemiğine kaynama süresinde kullanacağınız geçici dişler aynı gün vidalanır. 3 ile 6 y sonra implantların iyileşme süreci tamamlandıktan sonra daimi sabit protezleriniz yapılır.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir