Hangi durumlarda implant kullanılır?

İmplantoloji şu anda diş hekimliğinin gelmiş olduğu son noktadır. Latince ekmek anlamına gelmektedir. Geçmişi 1937-1938 lere dayanır. Ama diş hekimliği biliminde 1960 lardan sonra uygulanmaya başlanmıştır. 1990 lardan sonra da artık üniversitelerde de öğretim üyeleri tarafından kürsüleri kurulan ve akademik personelleri yetişen bir sistemdir.

Günümüzde herkesin bildiği bir sistemdir. Önceleri korkuya neden olan bu sistem artık korkulara da yer bırakmamıştır.

Tek diş eksikliklerinde, iki diş kesilerek ortaya protez yerleştirilme suretiyle bu sıkıntı gideriliyordu, Aynı şekilde arkadaki birkaç dişin eksiklik durumunda da  kancalı hareketli protezler uygulanmakta idi. Halen günümüzde de uygulanmaktadır, ama implant sistemi bu sıkıntıların tedavisinde daha çok kullanılan bir yöntem olmuştur günümüzde.

İmplantta araya diş eklemesi yapılacak ise yandaki orijinal dişler hiç kesilmeden boşluk olan yere vida monte  edilmesi ve üzerinin porselen dişle kaplanması suretiyle yapılan bir sistemdir.

İmplant sadece sabit protezlerde değil aynı zamanda hareketli  protezlerde de kullanılabilir. Damaklı protezleri olan kişiler ( hareketli) yemek yerken, gülerken özellikle alt çene ve dil hareketlerinden dolayı protezlerinin ağızlarından fırlaması yada çıkmasından şikayetçilerdir.

İmplant bu şikayetlerin ortadan tamamen kaldırılmasında diş hekimlerine yardımcı olmuştur. Bu durumlarda üst ve alt çeneye uygulanacak 2şer adet implantla, toplam 4 adet implantla hastanın protezi sabitlenir ve bu gibi şikayetler artık olmaz. Ama yine istediği zaman hasta parmak hareketleri ile protezini çıkarabilir, sadece istemsiz olarak dişlerin ağızdan fırlamasının önüne geçilmiş olur.

Aynı zamanda zamanla hastanın kemikleri aşındığından ve yanakları da sarktığından implantlar dişlerin ağızda daha sağlam durmasını sağlayacaklarından yanaklar da dolgunluk kazanacağından hastanın yüz şekli de daha sağlıklı olacaktır.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir