İmplant Çeşitleri

İmplant çeşitleri eskiden çok farklıydı. Eskiden bleyt tipi, tüm çeneyi saran implantlar vardı. Mini implant denilen ince çivi şeklinde implantlar vardı. Şimdi ise genel anlamda implantın standardı bellidir. Silindirik, titanyum alaşımlı yapılardır. Peki bunlar ne gibi çeşitliliğe ayrılır?

İmplantların çeşitliliği artık genel olarak yüzey özelliklerine göre farklılık gösterir. İyi bir implantın yüzey özellikleri ile diğer implantlardan ayrılması söz konusudur. Osteointegrasyon denilen, implantın çene kemiğine tutunma aşamasını hızlı ve düzgün geçirebilmesi için bir çok implant firması farklı farklı yüzey özelliği geliştirmiş ve çalışmalar yapmıştır.

Bu yüzey özelliğinin her biri farklı özelliğe sahiptir. Burada en ideal yüzey özelliğini seçmek hekime kalmıştır. İmplantın başarısı yüzey özelliliği kadar o bölgedeki, kullanılan alandaki uyumu ile çok önemlidir.

Yani belirli çap,i boy sınırları içerisinde kalarak ön bölgede ve arka bölgede kullanılan implantların çapları ve boyları değişkenlik gösterir. Bu da implantın çeşitlerine girmektedir. Yani kullanılacak implant çapı ve boyu ile bize farklı farklı seçenekleri sunabilecek halde olmalıdır. İleri dönemde implantla ilgili komplikasyon, bağlantı vidalarında oluşacak herhangi bir probleme karşı kullanıldığı ülkede güçlü olması çok önemlidir.

Yani servis imkanı, istenilen materyali istenilen zamanda ulaştırıp ulaştıramayacağı hekim için bir numaralı seçim kaynaklarından biridir. Hekim seçmek zorundadır. Hastanın bunu anlaması mümkün değildir. Hastanın hekimine güvenip seçimi hekimine bırakması önemlidir.

dis-implant-cesitleri

Geleneksel diş implantları cerrahi olarak çeneye yerleştirilen küçük titanyum direklerdir. Ameliyattan sonra, direkler dört ila altı ay boyunca doğrudan çene kemiğiyle kaynaşır. Osseoentegrasyon olarak bilinen bu süreç, geleneksel implantların yapay diş kökleri gibi işlev görmesine ve restorasyonlara ömür boyu destek sağlamalarına izin verir. Ayrıca, osseointegrasyon da çene uyarısını geri getirmeye ve diş kaybından sonra doğal olarak oluşan kemik durgunluğunu durdurmaya yardımcı olur, başka bir restoratif tedavinin sağlayamayacağı bir yarar.

Geleneksel diş implantları, tek bir dişin, birden fazla dişin veya tüm kemerin yerini alması için kullanılabilir. Geleneksel diş implantları için iyi bir aday olmak için, çene kemiğiniz titanyum direkleri emniyet altına alacak kadar güçlü olmalıdır.Eğer klasik diş implantları için uygun bir aday değilseniz, mini diş implantları etkili bir çözüm sunabilir.

Geleneksel diş implantları hastalara benzersiz bir destek seviyesi ile kronlar, köprüler ve protezler uygulamasına izin vermesine rağmen, birçok hasta tedaviye başlamak için gerekli çene kemiği yoğunluğundan yoksun oldukları ile karşı karşıya kalabilirler.

Mini Dental İmplantlar

Adından da anlaşılacağı gibi mini diş implantları, geleneksel implantlardan daha küçüktür ve bu da onları sınırlı çene kütlesi yoğunluğu olan hastalar için daha uygun hale getirir. Bazı dişhekimleri tek diş restorasyonlarını sağlamak için mini diş implantları kullansalar da, bu tedavilerin nispeten yüksek bir başarısızlık oranı olabilir. Bunun yerine tün ağız restorasyon için yenilikçi All-on-4 tekniğini kullanılarak, tek çene restorasyonu sadece dört mini diş implantıyla sağlamak mümkün olabilmektedir. 4 İmplant ile Sabit Protez Diş Yapımı için daha fazla bilgi için tıklayınız.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir