İmplant Dişlerin Bakımı

İmplant dişlere yapılacak olan bakım yapılacak olan protezlere göre değişir. Örneğin, sabit proteze yapılacak bakım normal ağız ve diş bakım uygulamaları ile paralel hareket etmektedir. Eğer herhangi bir köprü tipi uygulama var ise, yani iki dişten veya başka daha uzun bir yapıdan destek alıp arası boş olan bir uygulama var ise köprünün altını temizleyecek özel diş ipleri veya ağız duşları ile yardım almamız mümkündür.

Ama genel anlamda ilk bakılacak şey sabit protezlerde implantın çevresinin diş fırçası ile normal, düzgün ve uzun süreli olarak yumuşak hareketlerle fırçalamaktan gelmektedir. Fakat implant üzerine yapılan protezler her zaman sabit protezler değildir. Hareketli protezlerde ise  implant üzerini temizlemek için yine fırça kullanmak gerekir. Hareketli protez yerinden çıkartılır, implantın çevresi temizlenir, sonrasında hareketli protezleri beyaz sabun yolu ile güzelce yıkayıp, bazı özel firmaların protez temizleme jelleri, ve hapları ile su içersinde bekletmek gerekir.

Ertesi gün uyandığımızda, güzelce ağzımızı ve protezimizi temizleyip protezimizi yeniden takabiliriz. Yani yapılan protezle bağlantılı olarak ağız hijyeni uygulamaları değişiklik gösterir. Mutlaka implant yapılırken yada yapıldıktan sonra hekimden ağız bakımını nasıl yapacağınızla ilgili bilgi almalısınız.

Hastaların en büyük çekincelerinden biri de implantın enfeksiyon kapma konusudur. İmplantın enfeksiyon kapma olasılığı, kişinin gerçek dişinin enfeksiyon kapma olasılığı hemen hemen aynıdır.  Yani iyi bakılan bir implantta hiçbir şekilde enfeksiyon söz konusu değildir. Ne zaman ki düzgün bakım sağlanmaz,  bakteriler ağzımızda cirit atmaya başlarsa o zaman enfeksiyon riski vardır. Fakat düzgün bakımı yapılan bir implantın ve protezin ne bir enfeksiyon, ne bir iltihap senaryosu ile karşılaşması neredeyse imkansızdır.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir