İmplant Dişlerin Bakımı

İmplant dişlere yapılacak olan bakım yapılacak olan protezlere göre değişir. Örneğin, sabit proteze yapılacak bakım normal ağız ve diş bakım uygulamaları ile paralel hareket etmektedir. Eğer herhangi bir köprü tipi uygulama var ise, yani iki dişten veya başka daha uzun bir yapıdan destek alıp arası boş olan bir uygulama var ise köprünün altını temizleyecek özel diş ipleri veya ağız duşları ile yardım almamız mümkündür.

Ama genel anlamda ilk bakılacak şey sabit protezlerde implantın çevresinin diş fırçası ile normal, düzgün ve uzun süreli olarak yumuşak hareketlerle fırçalamaktan gelmektedir. Fakat implant üzerine yapılan protezler her zaman sabit protezler değildir. Hareketli protezlerde ise implant üzerini temizlemek için yine fırça kullanmak gerekir. Hareketli protez yerinden çıkartılır, implantın çevresi temizlenir, sonrasında hareketli protezleri beyaz sabun yolu ile güzelce yıkayıp, bazı özel firmaların protez temizleme jelleri, ve hapları ile su içersinde bekletmek gerekir.

Ertesi gün uyandığımızda, güzelce ağzımızı ve protezimizi temizleyip protezimizi yeniden takabiliriz. Yani yapılan protezle bağlantılı olarak ağız hijyeni uygulamaları değişiklik gösterir. Mutlaka implant yapılırken yada yapıldıktan sonra hekimden ağız bakımını nasıl yapacağınızla ilgili bilgi almalısınız.

Hastaların en büyük çekincelerinden biri de implantın enfeksiyon kapma konusudur. İmplantın enfeksiyon kapma olasılığı, kişinin gerçek dişinin enfeksiyon kapma olasılığı hemen hemen aynıdır. Yani iyi bakılan bir implantta hiçbir şekilde enfeksiyon söz konusu değildir. Ne zaman ki düzgün bakım sağlanmaz, bakteriler ağzımızda cirit atmaya başlarsa o zaman enfeksiyon riski vardır. Fakat düzgün bakımı yapılan bir implantın ve protezin ne bir enfeksiyon, ne bir iltihap senaryosu ile karşılaşması neredeyse imkansızdır.

Diş İmplantların Bakımı

Dental implant uygulanan hastaların rutin günlük diş bakımlarını aksatmamaları önemlidir. Günlük diş bakımından kasıt, diş ipi kullanımı, diş fırçalama, ara yüz fırçası gibi yardımcı ekipmanların kullanılması, gerektiğinde hekimin önerdiği ağız gargaralarının kullanılması şeklindedir. Yeterli ağız hijyeni sağlanamadığı durumlarda implantın ömrü kısalacak ve enfekte olma riski artacaktır. Erken dönemde enfekte olan implant belirlenebilirse, tedavisi mümkündür. Ancak teşhiste geç kalındıysa enfekte olan implant çıkartılır, çene kemiğinin iyileşmesi beklenerek, aynı yere veya bir öne, bir arka bölgeye tekrar bir implant yerleştirilebilir.

İdeal ağız hijyeni sağlandığı durumlarda implant hastanın ağzında ömür boyu kalabilmektedir. Hastalar dental implantları ve üzerlerine uygulanan protezleri doğal dişleri gibi rahatça kullanabilirler. Yalnız hastalar doğal dişleri ile nasıl sert besinleri tüketirken dikkat ediyorlarsa, dental implantı olan hasta sert besinleri, kabuklu yiyecekleri tüketirken dikkat etmelidir.

İmplantın ideal iyileşme dönemi için kesinlikle ağız hijyeni sağlanmalıdır. Uzun süreli başarı oranının sağlanması özenli ağız bakımından geçmektedir. Çünkü ağız mukozasında sayılamayacak kadar çok sayıda bakteri bulunmaktadır ve plaktaki bakteriler diş etlerini rahatsız ederek, toksinlere ve enzimlere neden olarak iltihaplara neden olabilir. Her gün uzaklaştırılmayan plak taş veya tartar denilen sert ve pürüzlü atıklara dönüşebilirler. Diş eti hastalıklarının ana nedeni tartarlar değildir. Ama tartarın üzerindeki pürüzler bakterileri ve toksinleri tutucu özelliğe sahiptir. Bu yüzden de bakterilerin diş üzerinde birikmesine neden olurlar. Bu nedenle tartarların temizliği ancak diş hekiminin muayenesinde diş taşları ve tartarların temizlenmesi ile mümkündür.

Dişler ve diş araları düzenli olarak fırçalanıp, ara yüz temizliği özenle yapılmalıdır. Bu sayede ağızda ve dişlerde birikebilecek yemek artıkları, bakteriler titiz ağız bakımı sayesinde uzaklaştırılır. Diş hekiminin önerdiği ağız içi gargaraları kullanılmalıdır. Ağız hijyenini fırçalama, ara yüz bakımı, gargara kullanımı şeklinde kombine olarak sağlamak gerekir. İmplantlar yerlerinde kanam oluşmaması için operasyondan hemen sonra gargara kullanılmamalıdır. Hafif hareketlerle ve yumuşak fırça kullanarak implant bölgesi yavaşça fırçalanabilir. İmplantların korunması için düzenli olarak ağız bakımını yapmamız hem dişlerimiz hem de diş etlerimiz için önemli bir konudur.

Gereken ağız bakımını yaparken de, dişlerin günde en az 2 kez floridli diş macunu ile özenle fırçalanması, implantların sırtlarının da fırçalanması önemlidir. İmplantların çevresini ve dişlerdeki ulaşılamayan yerleri temizlemek için ise diş ipi kullanımını sağlamamız önemlidir. Dişlerin aralarına ulaşabilmek için de ara yüz fırçaları kullanılabilmektedir. Bu fırçalar, dişlerin, diş etlerinin ver implantların metal kısımlarının etrafındaki kuytu köşeleri temizlemek için önemli aparatlardır.

Diş hekimi ağızdaki plağı azaltmak veya kişinin diş çürüğünü engellemek için kişiye özel ağız gargarası önerebilir. Ağız sağlığı iççin tükettiğimiz besinlere de dikkat etmemiz gerekir. Dişlerle sert besinleri kırmamalıyız. İmplant operasyonu sonrası düzenli diş hekimi kontrolünden geçmemiz gerekir.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir