İmplant Nasıl Yapılır?

İmplantlar dişin kök kısmı olmak üzere dişin birebir taklidini yapan sistemlerdir. Bir araştırmacı titanyumu fare deneylerinde kullanmış ve farenin titanyumu kabullendiğini görmüş. Bu zamanla titanyumun diş formuna yakın bir hale getirip çene kemiğinde kullanmak üzere çeşitli araştırmalar yapılmıştır.

Uzun süren araştırmaların sonucunda implantların vücut tarafından kabul edildiği görülmüştür. Çene kemiğinde dişlerimiz nasıl bir yuvanın içinde yer alıyorsa, implant için de çene kemiğinde bir yuvanın hazırlanması gerekir. Bunun için hastaya anestezi yapılarak o yuva hazırlanır. Halk arasında implantın çeneye çakıldığına dair yanlış bir kanı vardır. Halbuki implant çenede açılan yuvaya yerleştirilir.

Dişimiz çürüdüğünde çürüğün temizlenmesi için dişimizin minesindeki çürük kuytu açılarak temizlenir ve diş minesi insan vücudundaki en sert alandır, halbuki çene kemiğimizde implantın yerleşmesi için açılan yuva o kadar da sert değildir ve daha kolay işlem yapılabilir.

Yuva açtıktan ve implantı çene kemiğine monte tikten sonra implantın etrafını  kemikle dolması beklenir, bu süre 2 ile 3 ay arasında değişen bir süredir. Bu süre geçtikten sonra röntgenle implantın tutulduğu hakkında hekimin görüşüne danışılır, eğer hekim uyumu yeterli görmediyse uyum sürecini biraz daha uzatabilir.

Uyum sürecinden sonra implantın üst kısmında uygulanacak olan protez hazırlanmaya başlanır. İmplantın bakım ve temizliği dişlerimize yaptığımız bakım ve temizlikten farklı değildir.

Sadece implantın çevresinin daha temiz olması için daha itina ile fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. 6 ayda bir kontrole gidilerek, röntgen çekilmesi ve implantın etrafındaki kemik miktarındaki oranı kontrol ettirmek her zaman önerilen bir harekettir. Ve implantın uzun ömrü açısından bu detaylar önemlidir. İmplant kullanım esnasında sigara kullanımı çok önerilmeyen bir şeydir.

İmplant tedavisi yaptıran kişiler arasında sigara kullananları iki kategoride toplayabiliriz, bir grup günde 14 adetten az sigara tüketen, diğer grup 14 adetten çok sigara tüketen şeklindedir. Yapılan araştırmalarda 14 adetten çok sigara tüketen kişilerde implantın başarı oranında farklılıklar gözlemlenmiştir.

Şeker hastası, ostiyapöroz hastası gibi hastalıklarda, tansiyon hastalıkları gibi sistemik durumlarında sıkıntı olan hastalarda implantın takılması ve kullanılması hekimle hasta arasındaki ilişkiye göre değerlendirilir.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir