İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant; kelime anlamı olarak tedavi ve fonksiyon amacıyla vücut içerisine ve canlı dokulara yerleştirilen cansız maddelerdir. Dental implantlar ise kemiğin içine, üzerine ya da mukozaya yerleştirilen ve dişin yerini tutması amaçlanan yapılardır. Uygulanan implantlarda amaç implant ile canlı ve sağlıklı kemik dokusu arasında doğrudan yapısal ve fonksiyonel birleşmenin, yani osseointegrasyonun sağlanabilmesidir.

Bilhassa sabit uygulamalarda kendi dişleri gibi rahat olduğundan hastanın benimsemesi daha kolay olur. İmplant dağılıma destek olacağı için ağızda kalan diğer daimi dişlerin de ömrünü uzatmaktadır.

Bilhassa diş sıkan hastalarda bu çok daha önemlidir. Üst çenede damak şeklindeki protezlerde damak tadını engelleyeceği için implantlarda bu avantajlar vardır. Yediğimiz gıdalardan daha iyi tad almamızı sağlar. Sabit dişleri keserek köprü şeklinde yapılan protezlere göre tek tek olacağı için temizlemek ağız hijyeni açısından daha kolay olmaktadır.

Diş eksikliklerinde yüz güldürücü  bir tedavi şeklidir.

Diş implantları diş eksikliklerini tedavisinde ilk değerlendirilmesi gereken bir yöntemdir. Diğer alternatif yöntemlerden çok daha avantajları söz konusudur. Maliyet dışında implant tedavisini dezavantajlı kılan hiçbir nedeni yoktur.

Alternatif yöntemlere bakılırsa diş implantları dışında diş eksikliklerinde ya hareketli protezleri kullanmak zorundayız ya da porselen köprüleri kullanmak zorundayız. Porselen köprülerin dez avantajı; bir diş eksikliği durumunda diş eksikliğine komşu iki dişin küçültülmesi gerekir. Bu dişleri küçülttükten sonra bir diş eksikliği söz konusu ise en az üçlü köprü hazırlanması gerekir.

Bu üçlü köprü ağza yapıştırıldığında sanki ortada diş varmış gibi bir görüntü oryaya çıkar. Fakat diş implantların da bu köprünün üçlü yapılmasına gerek yoktur. Diş eksikliğinin önünde ve arkasındaki dişlerde herhangi bir kesim ve aşındırma yapmaya gerek yoktur. Sadece diş eksiliği olan bölgeye bir adet implant yerleştirilir daha sonrasında bu bölgeye bir adet porselen kaplama yapılarak diş eksikliği tedavi edilir.

Hareketli protezlere bakılacak olunursa, bu protezler kullanması zor protezlerdir. Estetik açıdan iyi görüntüleri yoktur. Takma-çıkarma esnasında, yemek yerken, hapşırınca ağızdan çıkması ile kullanımları zordur. İmplantlarda ise hareketsiz porselen diş implantın üzerine yerleştirilerek gereksiz yerinden çıkma, oynama gibi problemlerin önüne geçilmiş olur.

Aynı zamanda diş implantları ile yapılan kaplama ve protezler son derece estetiktir. Tedavi süresi ile ilgili olan durum ise; diş implantlarını kısa sürede yapmak mümkündür. İmplantı dişin çekildiği gün aynı zamanda yerleştirilmesi ile teavi süreci kısaltılabilir. Bu hastanın tercihine göre değişir.

Dişimizi eğer yıllar önce çektirdiysek o bölgeye yıllar sonra implant uygulanabilir. Kemik eksikliği söz konusu ise o bölgede kemik oluşumu sağlanarak ta implant sağlanabilir. Günümüzde gelişen teknoloji ile kemiğin hacmi artırılarak, sinüsün tabanının yükseltilmesi, kemiğin kalınlık ve yüksekliğinde bir takım çalışmalar yapılarak artırılması ve sonucunda da implant tedavisi yapılması mümkündür.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir