İmplant Üstü Protez Seçenekleri

İmplant operasyonundan sonra bir iyileşme aşamasına girer. Bu aşama alt çenede 2-4 ay, üst çenede 4-6 aydır. Operasyon sonrası bekleme süresi tamamlandıktan sonra protez aşamasına gelinir. Bu aşamada hastaların talebi genelde sabit protezlerdir. Hiç ağzından çıkarmayacakları, ağzında kendi dişleri gibi kullanabilecekleri protezler isterler. Bu tüm dişlerin eksikliği durumunda her zaman mümkün olamamaktadır. Hem implant sayısını tamamlayamama söz konusu olabilmektedir. Hem de hastada yeterince kemik olamamaktadır. Mutlaka bilimsel araştırmaların verdiği sınırlar içerisinde protez uygulaması önceden planlanmalıdır. Bu süreçler geçtikten sonra, o protez planlamasına uygun olarak implantın üzeri açılır ve uygun ölçüler alınır, ölçüler alındıktan sonra yapılan protezin çeşidine göre aşağı yukarı 1 ay içinde üzerine poselenler yada hareketli protezler yerleştirilebilmektedir.

Hastalar her zaman sabit protez isterler, eğer ki vaka porselen yapılacak bir vaka ise ( köprü veya tek diş eksikliği) yapılacak uygulama sabit olacaktır. Fakat yapılacak uygulama tüm dişlerin eksikliği durumu söz konusu ise ve sadece implant destekli hareketli protez planlandıysa implantlardan destek alıp destekle beraber stabil duran hareketli protezler," yani akşam ağzımızdan çıkartıp temizlememiz gereken protezler" uygulanması gerekmektedir.

Tam dişsiz hastalarda; hibrit protez, hareketli protez ve metal-seramik rehabilitasyon olmak üzere üç protetik restorasyon seçeneği vardır.

İmplant Üstü Protez Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi için kliniğe başvuran hastanın öncelikle klinik ve radyolojik değerlendirmeleri gerçekleştirilir. Eğer gerekiyor ise tomografi gibi üç boyutlu görüntüleme yöntemlerinden de yararlanılır. Hastanın ilk etapta ağzında enfeksiyon oluşturabilecek çürük dişler, diş eti hastalıkları tedavi edilir, gerekiyorsa bazı diş çekimleri gerçekleştirilir. Diş çekimlerinin ortalama iyileşme süresi 2 aydır. Bazı durumlarda, aynı zamanda diş çekildikten sonra implantı diş çekim boşluğuna yerleştirmek mümkündür.

İmplantın yerleştirilmesinin ardından ortalama iyileşme süresi 2 aydır. Fakat kullanılan diğer cerrahi yöntemler doğrultusunda 6 ayada kadar uzayabilmektedir. İmplant tedavisi ameliyat ortamından lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturularak gerçekleştirilen ağrısız ve acısız bir tedavidir. İmplantların yerleştirilmesi ardından protez aşamasına geçilmesi için ortalama zaman 2 aydır. Fakat, bu zaman kullanılan implantın türü, veya ilave cerrahi işlemler yapılmasına göre 4-6 aya kadar uzayabilmektedir.

Sağlıklı bir bireyde diş çekimin ardından ilgili bölgeye implantın yerleştirilip üzerine protezin yapılması 2-6 ay arasında değişen bir zaman almaktadır.

Eğer çene kemiğinizin durumu müsait ise implantların tamamını tek seansta geçici üst yapıları ile birlikte ayni günde yerleştirilebilmesi mümkündür. Kontrol amaçlı 1-2 gün daha implantları yaptırdığınız şehirde kalmanız yeterli olur.

İmplantlarınız yapılıp geçici protezleriniz takıldıktan sonrasında ise ortalama 2-3 ay sonra implantlarınız iyice çene kemiğine kaynadıktan sonra üstlerine kalıcı ve sabit protezlerin takılması için yine 3-4 günlüğüne implant kliniğine gitmeniz yeterli olur.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir