İmplantların Ömrü Ne Kadardır

Hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de implantın ömrüdür. Yapılan implant ağızda ne kadar süre kalacak? Bu tedaviye tekrar başvurmak zorunda kalacak mıyım? Herhangi bir parça değişecek mi? Bunlar aslında hasta ile alakalı sorulardır ve cevabı da hastalarda gizlidir.

Düzgün tedavi planı ile uygulanan implant ve protezin ömrü hastanın ağız bakımı alışkanlıkları ve fonksiyonel ve fonksiyon dışı iyi veya kötü alışkanlıkları ile alakalıdır. Çok güzel ve düzenli ağız bakımını yapan, hekimin önerilerine birebir uyan hastanın ağzına yapılacak implantla, dişlerine hiç iyi bakmayan, protezlerine iyi bakmayan, günde 2-3 paket sigara içen hastanın implantının ömrü ile ilgili ciddi farklılıklar vardır.

En basitinden implant olan hastalarda ve doğal dişleri olan hastalarda sigara kullanımı çok zararlıdır. Periodontitis denilen kemiği etkileyen diş eti hastalığının en baş sebeplerinden biri sigaradır. Yoğun sigara kullanımı, 1 paketin üzerinde sigara içen hastalarda kendi sağlam dişlerinde bile ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

Nitekim implantta sigaradan ciddi şekilde etkilenmektedir. İyi bir diş fırçalama alışkanlığı ağız bakımının ana temelidir. İyi bir ağız bakımı dediğimizde diş fırçalamayı neden bu kadar önemli kılınmasının nedeni ise ağzımızda devamlı olarak bakterilerin oluşturduğu plak yapısı söz konusudur.

Bu plak yapısını azaltmak ve yok etmek tamamen hastanın elindedir. Her yemek sonrası 2-3 dakika süreyle, yumuşak hareketlerle düzgün bir şekilde dişler fırçalanmalıdır. Eğer herhangi bir diş fırçalama seansı atlanırsa bakteri plağındaki bakteriler olgun bakteriler haline gelip implant ve kemik arasındaki bağa saldırabilecek kadar güçlü hale gelirler.

Buna bağlı olarak implantın ömrü hasta ile bağlantılıdır. Düzenli ağız bakımı olan, sigara kullanımı az olan veya hiç olmayan hastalarda implant başarısı 15 yılda %98.7 olarak belirlenmiştir. Yani ağza yerleştiren implantların %98 i 15 yıl süre ile ağızda kalabilmektedir.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir