Yirmi yaş dişi hangi durumlarda çekilmelidir?

Her insanda 4 tane 20 lik dişi bulunur. Normal şartlarda hepsinin çıkması gerekmez. Bazen hepsi çıkar, bazen doğuştan yoktur. Her 20 yaş dişinin çekilmesi gerekir diye bir kural yoktur. Eğer 20 yaş dişi sorun çıkarıyorsa, eğer temizlenemiyorsa, çürük oluşmuşsa o zaman çekmek gerekir.

20 yaş dişi gömükken çok ufak bir baş verir ve orda ağızla bağlantıya geçer. Ağızdan yiyecek artıkları oraya birikip enfeksiyon oluşturursa mutlaka o 20 yaş dişinin çekilmesi gerekir.

Bunun dışında eğer çapraşıklık oluşturacak konumdaysa, ortodontik tedavi sırasında ortodontist uygun görmüşse mutlaka 20 yaş dişleri çekilmelidir. 20 yaş çekimi eğer kemik kaldırıldıysa mutlaka buz konularak ve ilaç takviyesi ile sonrasında rahatlıkla atlatılabilecek bir operasyondur. Ancak mutlaka operasyon öncesi eğer gerekiyor ise hekimin mutlaka gerekli antibiyotik ve ilacı mutlaka hastaya kullandırması gerekir ki operasyonun iyileşme fazı rahat geçsin.

En çok görülen yirmi yaş sorunları şişip şişip inen, hastanın bu durumda antibiyotik kullanması ile geçen, ama belli bir süre sonra tekrar şişen ama aslında geçmeyen problemlerdir.

Zamanla geçtiği sanılan bu problemde, genelde 20 yaş dişinin etrafındaki kistin biraz daha büyümesi gözlemlenir ve maalesef bir sonraki sefere daha büyük sorunla kendini gösterir. Dolayısı ile eğer birkez 20 yaş dişi şiştiyse, mutlaka bir hekime göstermek ve çekilmesini sağlamak gerekir. 20 yaş dişleri bütün diş diziminin en sonunda yer alır.

Bazen çıkarken diş diziminde kendine yer bulamayınca yanağa doğru uzar. Yanak dokusunu zedeler , bu tip durumlarda da mutlaka dişin alınması gerekir.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir